SULTANLAR YOLU

Sultanlar Yolu, 1529 yılı, 1. Viyana Seferi ve 1683 yılı, 2. Viyana seferleri menzillerini takip eden bir trekking yoludur.
Her ne kadar tarihi yolu takip etse de, modern zaman gezginlerinin ve doğa severlerin de ilgisini çekebilmek için çeşitli yerlerde ana yoldan ayrılıp doğal güzelliklerin içinde yürüyerek yolculuk etme zevkini doğa, kültür ve tarih sevenlere sunmaktadır.
Sultanlar Yolu, bir trekking yolu olarak, 2009 yılında Sedat Çakır tarafından tasarımlanmıştır ve 2010 yılında yolun Türkiye ayağı, uluslararası standartlara uygun olarak işaretlenmiştir.
Sultanlar Yolu uluslararası platformlarda Sultan’s Trail olarak anılmaktadır. Ayrıca Sırbistan’da Carski Drum ve Carigradski Put olarak tanınan yol Bulgaristan’da Tsarigradski Put olarak anılmaktadır.
İlk tasarımlarda Sultanlar Yolu Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Türkiye’yi kapsamaktadır. Gelecek yıllarda yolun genişlemesi ve dallara ayrılması düşünülmekte olsa da, ilk yıllarda tüm gayret, belirtilen 7 ülke üzerinde olacaktır.
Sultanlar Yolu Türkiye ayağı T.C Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından resmi olarak tanındı. Sultanlar Yolu Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından resmi olarak tanınan, kültür yolları arasında ve  Avrupa Birliği Kültür Yolları Komisyonu tarafından da kabul edilecek Türkiye ayağı olan ilk kültür yoludur.
2011 yılı Sultanlar Yürüyüş Yolunun Türkiye’de açılış yılı olarak kabul edilmiştir.İlçeler arasında en uzun yürüyüş mesafesi, Çatalca ilçemiz sınırları içerisinde gerçekleşmektedir.
Yürüyüşçü grup, uzun menzilli yürüyüş meraklıları, doğaseverler ve gazetecilerden oluşmaktadır. Sultanlar yolunu yürüyenlerin ortak kanısı, bunun muhteşem olduğu yönünde birleşmiştir.
2009 yılında ilk test yürüyüşleri Sedat Çakır tarafından Viyana İstanbul güzergahı üzerinde yapılmıştır. Sofya Edirne arasında Kyra Kuitert deneme yürüyüşüne katılmış ve Kapıkule’den itibaren 7 Hollanda’lı yürüyüşçüde Sultanlar yoluna destek vermek üzere gelmişlerdir.
Istanbul’a kadar olan yürüyüş güzergahı Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, (Sırpsındığı), Avarız, Edirne, Hıdırağa, Ortakça, Kavaklı, Karayusuf, Süloğlu,Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçük Yoncalı, Safaalan, Binkılıç, Yaylacık, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy,Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Eyüp Sultan,Topkapı sarayı olarak gerçekleşecektir.

Binkılıç, Aydınlar, Yaylacık, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice güzergahı tarihi Sultanlar Yolu’nun Avyolu güzergahı olarak belirlenmiştir.
Sultanlar Yürüyüş Yolu’nun uluslararası bir yürüyüş yolu olarak benimsenmesi yurt içi ve yurt dışından yürüyüş meraklılarınca bir trekking yolu olarak yürüyüşe açılması hedeflenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çatalca Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Geri Dönüşüm Kampanyası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 21 Nisan 2012, 20:30 tarihinde Çatalca, Genel, Kültür Sanat kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 90 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
Reklam
En Çok Okunan Haberler
Çatalca’daki Turistik Yerler

Çatalca’daki Turistik Yerler...

  Plajlar Yalıköy:  Uzun bir sahili vardır. Dağların etekleri denize doğdu indiğinden kayalaşma oluşmuş, zamanla bu kayalar denizin etkisi... [Haberin Devamını Oku]
Çatalca Plajları Tertemiz

Çatalca Plajları Tertemiz...

Yeşil ile mavinin buluştuğu, İstanbul’un yanı başındaki Çatalca plajları, mavi bayrağı hak ediyor. Çatalca Belediyesi Sağlık İşleri... [Haberin Devamını Oku]
Bakım Ve Akaryakıt İstasyonu Kurmak İsteyen Veya Yatırım Yapmak İsteyenlere Duyurulur

Bakım Ve Akaryakıt İstasyonu Kurmak İste...

Mülkiyeti Çatalca Belediyesi’ne ait olan 5933,21 m²lik Ferhatpaşa Mahallesi 642 ada 3 parsel satışa sunulmuştur. Çatalca Belediyesi mülkiyetinde... [Haberin Devamını Oku]
Seni Hiç Unutmayacağız Ata’m!

Seni Hiç Unutmayacağız Ata’m!...

10 kasım bambaşka bir hüzün kaplar içimi,kasımpatılar ilişir gözüme ,içimi tarif edilmez bir burukluk kaplar. Çünkü takvim 10 kasımı gösterir. Mustafa... [Haberin Devamını Oku]
Köşe Yazarlarımız
Resim Galerisi
Video Galerisi
Anket
Yeni Açılan Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Süper Olmuş
Güzel Olmuş
Eh İdare Eder
Biraz Daha Geliştirilmeli
Beğenmedim.!
Yorumlar
Tavsiye Siteler
Önceki yazıyı okuyun:
Erguvan Festivali Başlıyor!

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın göreve gelmesinin ardından süreklilik kazanarak her yıl yaz aylarında düzenlenen Erguvan Festivali bu yıl 15.si...

Kapat