Kızılcaali Köyü Toplu Basınçlı Sulama Sistemi Projesi Hizmete Açıldı

açılışa davetlisiniz

Projesi Çatalca Kaymakamlığı Tarafından Hazırlanan Kızılcaali Köyü Toplu Basınçlı Sulama Sistemi, Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker ve İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu’nun Katılımı İle 7 Temmuz Cumartesi Günü Saat 16:00′da Hizmete Açılıyor.

SULAMA SİSTEMİ AÇILIŞI

Çatalca Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği İstanbul’da bir ilki gerçekleştirerek Kızılcaali köyüne toplu basınçlı sulama sistemi kurdu.  Çatalca Kaymakamlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının son 5 yıldır toplu basınçlı sulama sistemi için proje yapan kaymakamlık köylere hizmet götürme birliklerine destek vermesi üzerine geçen yıl harekete geçti ve bu desteği fırsata çevirdi. 2005-2010 yılı arasında Kaymakamlık bünyesinde hiçbir projenin yapılmadığı ve hiçbir kamu kurumundan ve Avrupa Birliği ve Kalkınma ajansından destek alınmadığını gören Kaymakam Nevzat Taşdan’ın kurduğu proje ekibi, son iki yılda değişik kurumlardan ve ajanslardan 50 ye yakın proje ile büyük destekler aldı. Bunların iki ikisi ise Kızılcaali köyü ile Çakıl mahallesinin toplu olarak basınçlı sistem ile sulanması için hazırlanan projeler idi ve bunlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylandı. Bu iki projenin birden onaylanması üzerine her köy için 450 000 toplam 900.000 TL hibe desteğinin verileceğinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca açıklanması köylüleri sevince boğmuştu. Bu iş için gerekli yasal şartların ve teknik gereklerin yerine getirilmesi için çok yoğun gayret gösteren Çatalca kaymakamlık çalışanlarının, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu büyük desteğini hizmete dönüştürmesi ile halkı çok çalışkan olan Kızılcaali köylüsü büyük bir sıkıntıdan kurtarıldı.

 

Bu projenin maliyetinin 450.000 TL si Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, 177.000 TL TL si ise sayın Valimiz H. Avni Mutlu tarafından İl Özel idaresi bütçesinden karşılandı. Sayın İstanbul Valisinin büyük bir jest yaparak bu konudaki talepleri uygun görmeleri üzerine, bu ödenek İl Özel İdare Genel Sekreteri Sabri Kaya tarafından Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktarıldı.

 

Bu desteklerle artık Kızılcaali köyümüzde göletten vahşi sulama ile bahçe sulaması tarihe karışmış oldu.  Köylümüz su motoru, kuyu, pompa vs kullanmak zorunda kalmadan ve her hangi bir mazot veya elektrik parası ödemeden, sıfır maliyet ile  sulama yapabilme imkanına kavuştu. Tamamen kapalı sistem ile ve döşenen 10 km toprak altı dayanıklı plastik boru ile yaklaşık 1000 dönüm araziye su dağıtımı yapıldı. Suyun normal basıncı her türlü tazyikli suyu köylünün emrine sunduğundan tam 130 tarlaya konulan 260 vana ile tüm tarla yakınlarına hidrant denilen tazyikli su alma mekanizmaları konuldu. Bu durum köylünün tarlasını sulamasını eskiye nazaran çok büyük ölçüde kolaylaştırdı. Adeta her tarlaya bir çeşme gibi bir sistem kurulduğundan hidranta borusunu yerleştiren köylünün çeşmeyi açar açmaz su alması mümkün oldu. Kendi cazibesi ile gelen su her vanada istenen tazyikte fışkırdığından isteyen yağmurlama sulama isteyen ise damla sulama yapabilmektedir. Bu nedenle köylü elindeki su motorlarını, artık ihtiyaç kalmadığından çevre köylülerine sattı. Bu motorları kullanırken büyük masrafa yol açan mazot ve elektrik tutarlarından ve işçilik bedellerinden de kurtuldu.

 

 

 

Bu uygulamanın en büyük faydalarından biri de önceden vahşi sulama yolu ile sulanan araziye su şimdi daha basınçlı olarak iletildiğinden mevcut sulanmakta olan arazilerin çevresinde bulunan ve önceden sulanamayan arazilerinde sulanması gerçekleşti ve böylece sulanabilen arazi miktarı iki katına çıktı. Bu durum ise köylünün daha büyük gelire sahip olmasını sağladı. Ayrıca önceki sistemde kanalların çok eski olması nedeniyle gerek buharlaşma ve gerekse de kırık dökük kanallardan gelen suyun yolda su kayıpları nedeniyle % 65 su tasarrufu sağlandı. Bunun  yanında sulama, daha ekonomik bir şekilde ve dengeli olarak sulanan ve gübrelemede suyun içine konularak yapıldığından ürünlerde hem ürün artışı ve kalite artışı sağlanacaktır.

 

 

 

Tüm bu olumlu sonuçlara neden olan Kızılcaali Köyü basınçlı sulama sisteminin açılışı Sayın Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker tarafından yapıldı. Törene ayrıca İstanbul Milletvekillerinden Feyzullah Kıyıklık, Gülay Dalyan, Tülay Kaynarca ve Nurettin Nebati ile birlikte Orman Bakanlığından 7 genel müdür, İstanbul DSİ Bölge Müdürü ve Orman Bölge Müdürleri, Çatalca Cumhuriyet Başsavcısı ve Savcıları dahil, çok sayıda bürokrat, politikacı ve vatandaş eşlik etti. Törende bir konuşma yapan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker, son yıllarda verilen bu tür destekler nedeniyle Türkiye’nin hâsılat artışında Avrupa’da birinciliğe yükseldiğini belirtti. Bundan sonra da bu tür projelere destek vereceğini belirterek bu hayırlı projeyi gerçekleştiren başta Çatalca Kaymakamı Nevzat Taşdan olmak üzere emeği geçen herkesi teşekkür etti ve Kızılcaali köyüne hayırlı olmasını temenni etti. Konuşmasında da bir de müjde veren Mehdi Eker 2013 yılı yatırım programına Çatalca Tarım ilçe Müdürlüğü binasını alarak bu binayı yapacaklarını ve Çatalca’ya yakışmayan mevcut hizmet binasından Çatalca halkının kurtaracaklarını belirtti.

 

 

 

Törende bir konuşma yapan İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca’da projenin hayırlı olmasını ve emeği geçenlere teşekkür ettikten sonra Çatalca halkına iki de müjde verdi. Çatalca ve Silivri de mezbaha olmadığı için kasapların hayvanları Hadımköy’deki özel mezbahalara götürdüklerini bildiğini ve bu konuda kendisine Çatalca’da bir mezbaha yapılması için yoğun talepler gelmesi üzerine, konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a  açtığını belirtti. Sayın Kadir Topbaş’ın kendilerine yer gösterilmesi halinde bir mezbaha yaparak Çatalca’ya teslim edeceklerini söylediğini, ancak; bu mezbahayı işletecek bir kurum bulmaları gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Kaymakam Nevzat Taşdan ile konuştuğunu belirten Sayın Kaynarca, mezbahanın Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliğince işletilmesinin üstlenilmesi ile her türlü sorunun çözüldüğünün ve çok yakında Çatalca’nın bir mezbahaya da sahip olacağı müjdesini verdi. Sayın Tülay Kaynarca’nın verdiği ikinci müjde ise; Çakıl Gölet’inin de Kızılcaali köyünde olduğu gibi hizmete sokulması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının verdiği 450.000 TL yi almak için proje yapan Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliğinin Çakıl’ın köy değil mahalle statüsünde olması nedeniyle gereken öz kaynak desteği olan 200.000 TL’nin Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Topbaşın talimatı ile Büyükşehirce karşılanacağını ve önümüzdeki  6 ay içerisinde bu mahallemizin de yaklaşık 2000 dönüm arazinin toplu basınçlı sisteme kavuşacağını belirtti.

 

 

 

 

Törende diğer bir konuşma yapan İstanbul Milletvekili Gülay Dalyan da, kendilerini kırmayarak Çatalca’ya açılış için teşrif eden Sayın Bakana ve değerli ekibine şükran borçlu olduklarını belirterek, tesisisin açılışında emeği geçen başta ilçe Kaymakamı olmak üzere herkese teşekkür etti.

 

 
Törende konuşan Kaymakam Nevzat Taşdan, projenin faydalarını özetledikten sonra,  ‘’öncelikle bu alanda tek taraflı hibe desteği vererek tarımsal kalkınmaya büyük teşvikte bulunan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Ekere, Kaymakamlığın karşılaması gereken meblağı, Kızılcaali Köylülerinin karşılayamaması üzerine bu kaynağı kaymakamlığa aktaran sayın İstanbul Valisi H. Hüseyin Mutlu’ya, hibe projesininin Bakanlıkta onayını takip eden Milletvekili Fevzullah Kıyıklık’ya, kendilerine her konuda destek veren Milletvekilleri Tülay Kaynarca ve Gülay Dalyan’a, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya’ya, il genel meclisi üyesi İsmail Yıldız’a, proje için gerekli yasal izinleri veren İSKİ Genel Müdürü, DSİ Bölge Müdürü, Karayolları Bölge Müdürü ve Çevre ve Şehircilik müdürlerine, proje yapılırken bir teknik elaman görevlendirerek teknik sıkıntıları aşmayı sağlayan İlçe Belediye Başkanı’na, kendisi ile birlikte özel idareden alınacak desteği takip eden il genel meclis Tarım Komisyonu Başkanı Gökay Güner ile Kızlıcaali köyü muhtarı ve Ziraat Odası başkanı Ömer Engin ile emeği geçen yakın tüm kaymakamlık personeline teşekkür etti ve  bu projenin İlçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.’’ dedi.

Bir önceki yazımız olan Eğitimde Görülmemiş Ödüllendirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 13 Ağustos 2012, 00:07 tarihinde Ekonomi, Genel, Manşet, Teknoloji kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 74 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
Reklam
En Çok Okunan Haberler
Çatalca’daki Turistik Yerler

Çatalca’daki Turistik Yerler...

  Plajlar Yalıköy:  Uzun bir sahili vardır. Dağların etekleri denize doğdu indiğinden kayalaşma oluşmuş, zamanla bu kayalar denizin etkisi... [Haberin Devamını Oku]
Çatalca Plajları Tertemiz

Çatalca Plajları Tertemiz...

Yeşil ile mavinin buluştuğu, İstanbul’un yanı başındaki Çatalca plajları, mavi bayrağı hak ediyor. Çatalca Belediyesi Sağlık İşleri... [Haberin Devamını Oku]
Bakım Ve Akaryakıt İstasyonu Kurmak İsteyen Veya Yatırım Yapmak İsteyenlere Duyurulur

Bakım Ve Akaryakıt İstasyonu Kurmak İste...

Mülkiyeti Çatalca Belediyesi’ne ait olan 5933,21 m²lik Ferhatpaşa Mahallesi 642 ada 3 parsel satışa sunulmuştur. Çatalca Belediyesi mülkiyetinde... [Haberin Devamını Oku]
Seni Hiç Unutmayacağız Ata’m!

Seni Hiç Unutmayacağız Ata’m!...

10 kasım bambaşka bir hüzün kaplar içimi,kasımpatılar ilişir gözüme ,içimi tarif edilmez bir burukluk kaplar. Çünkü takvim 10 kasımı gösterir. Mustafa... [Haberin Devamını Oku]
Köşe Yazarlarımız
Resim Galerisi
Video Galerisi
Anket
Yeni Açılan Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Süper Olmuş
Güzel Olmuş
Eh İdare Eder
Biraz Daha Geliştirilmeli
Beğenmedim.!
Yorumlar
Tavsiye Siteler
Önceki yazıyı okuyun:
Erguvan Festivali Başlıyor!

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın göreve gelmesinin ardından süreklilik kazanarak her yıl yaz aylarında düzenlenen Erguvan Festivali bu yıl 15.si...

Kapat