Çatalca Su Kemerleri İle Tanıtılıyor

İstanbul’un en büyük yüzölçümüne sahip olan Çatalca; yeşili, doğası, su kaynakları ve tarihi ile herkesin dikkatini çekiyor. Bu özelliklere sahip olan Çatalca’nın iki farklı özelliği tarih ve su kaynakları bir sergide vücut buldu. Bizans döneminde yapılan ve İstanbul şehrinin su ihtiyacını karşılayan 451 kilometrelik su taşıma sistemi; Prof. Derya Maktav ve Prof James Crow yöneticiliğinde Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde açılan ‘Bir Başkentin Suyolları’ isimli sergide tanıtıldı.

Sergi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Kazım Çeçen ile Prof. Derya Maktav ve Edinburgh Üniversitesi’nden Prof. James Crow’un 1990’ların başlarından 2009’a kadar yürüttüğü bir dizi araştırma projesine dayanıyor.
5. yüzyılın ortalarında kentten çıkıp, Trakya tepelerini dolanan ve büyük bir kısmı Çatalca’dan geçerek, Vize ilçesine kadar uzanan su yolları, 451 kilometre uzunluğundadır. Trakya’dan başlayan su sistemi, yüzyıldan kısa bir sürede tamamlanmış ve modern çağ öncesi toplumlar için en büyük mühendislik projelerinden birisi olmuştur.
ÇALIŞMA İÇİN UYDULAR DA KULLANILDI
Bir Başkentin Suyolları isimli çalışmada, Kuzey Trakya’yı kaplayan geniş ormanlar, arkeologlar için ciddi sorun yaratmıştır. Sürekli ağaç kesimi yapılmakla birlikte birçok bölgede yoğun olan orman dokusu halen korunabilmiştir. Bu orman dokusu bir yandan kemerlerin ve kanalların korunmasına yardımcı olurken, diğer taraftan da klasik arazi araştırmaları ve belgeleme çalışmalarında birçok sorunlar ortaya çıkarmıştır.
Bu olumsuzluklara karşı kullanılan uzaktan algılama teknolojisi ormanda tepeden bakılmasına, sistemin tamamının sinoptik olarak incelenmesine, yerdeyken gözden kaçan unsurların ve bunların konumlarının tespit ediplmesine olanak tanımıştır. Çalışmalar sırasında Prof. Maktav başkanlığındaki İTÜ ekibi çok çeşitli teknikleri ve metodolojileri uygulama olanağı buldu. Anıtları ve kanalları tespit etmek ve görselleştirmek için yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri ve hava fotoğrafları; sahadayken anıtların kesin konumlarını belirlemek için kullanılan GPS (küresel konumlama sistemi) ve mekansal bir veri tabanı oluşturmak ve haritalardan, uydu görüntülerinden ve diğer verilerden oluşan çok katmanlı bilgileri entegre etmek için kullanılan Coğrafi Bilgi Sistemi gibi teknik yöntemler kullanılmıştır.
Su sisteminin mekansal karmaşıklığı yeni teknikler sayesinde çok daha iyi anlaşılabilmiş; yapım teknikleri ve antik su yolu kanallarına su sağlayan havzalarla ilgili yürütülen çalışmalar için önemli bir bilgi kaynağı olmuştur.
İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde 9 Kasım 2012 Cuma günü açılan sergiye, Çatalca Kaymakamı Dr. Nevzat Taşdan, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın aynı anda birkaç programı olması nedeniyle, Çatalca Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Güzel, Çatalca Belediyesi adına sergiye katıldı.
Sergiye ayrıca, Çatalca Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Rasim Yücel ve dernek yöneticileri de katıldı.
9 Kasım 2012 ve 18 Şubat 2013 tarihleri arasında açık olacak sergi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 10:00 – 17:30 arası Pazar 12:00 – 17:30 arasında açık olarak hizmet verecek. Sergi Pazartesi günleri kapalı olacak.

Bir önceki yazımız olan Seni Hiç Unutmayacağız Ata'm! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 02 Aralık 2012, 22:18 tarihinde Genel, Manşet, Tarih - Turizm kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 81 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
Reklam
En Çok Okunan Haberler
Çatalca’daki Turistik Yerler

Çatalca’daki Turistik Yerler...

  Plajlar Yalıköy:  Uzun bir sahili vardır. Dağların etekleri denize doğdu indiğinden kayalaşma oluşmuş, zamanla bu kayalar denizin etkisi... [Haberin Devamını Oku]
Çatalca Plajları Tertemiz

Çatalca Plajları Tertemiz...

Yeşil ile mavinin buluştuğu, İstanbul’un yanı başındaki Çatalca plajları, mavi bayrağı hak ediyor. Çatalca Belediyesi Sağlık İşleri... [Haberin Devamını Oku]
Bakım Ve Akaryakıt İstasyonu Kurmak İsteyen Veya Yatırım Yapmak İsteyenlere Duyurulur

Bakım Ve Akaryakıt İstasyonu Kurmak İste...

Mülkiyeti Çatalca Belediyesi’ne ait olan 5933,21 m²lik Ferhatpaşa Mahallesi 642 ada 3 parsel satışa sunulmuştur. Çatalca Belediyesi mülkiyetinde... [Haberin Devamını Oku]
Seni Hiç Unutmayacağız Ata’m!

Seni Hiç Unutmayacağız Ata’m!...

10 kasım bambaşka bir hüzün kaplar içimi,kasımpatılar ilişir gözüme ,içimi tarif edilmez bir burukluk kaplar. Çünkü takvim 10 kasımı gösterir. Mustafa... [Haberin Devamını Oku]
Köşe Yazarlarımız
Resim Galerisi
Video Galerisi
Anket
Yeni Açılan Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Süper Olmuş
Güzel Olmuş
Eh İdare Eder
Biraz Daha Geliştirilmeli
Beğenmedim.!
Yorumlar
Tavsiye Siteler
Önceki yazıyı okuyun:
Erguvan Festivali Başlıyor!

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın göreve gelmesinin ardından süreklilik kazanarak her yıl yaz aylarında düzenlenen Erguvan Festivali bu yıl 15.si...

Kapat