Çatalca Çiftlikköy

Çiftlikköy’ün ilk kuruluşu bir çiftliktir. İsmini de bu çiftlikten alır. Çiftlikköy yaklaşık 300 sene önce Hacı oğlu, Kör hasan, Kürt dere çiftlikleri ile beraber Osmanlı Türkleri tarafından kurulmuştur. Çiftlikköy çevresinde ki diğer çiftliklere nazaran daha fazla gelişip köy statüsüne geçince çevresinde ki Rumların yerleşim merkezi olur ve zamanla bir Rum Köyü haline alır. Çevre çiftliklerde yaşayan Türklerle iyi anlaşamayan Rumlar halktan sarı lira toplayıp Hacı oğlu, Kör hasan, Kürt dere gibi Türk çiftliklerini satın alırlar, Çitlik köye katarlar. Çitlik köy daha büyük bir yerleşim merkezi olur.

Çiftlikköy ilk kurulduğu zaman hayvanların su içtiği yere bir çınar ağacı dikilmiştir, bu çınar tam 300 yaşında dır ve halen ayaktadır. 1924 yılında Selanik, Langaza Kazası, Ihlamur Köyünden ilk Muhacirler göçüp, Çiftlik köy’e yerleşmişlerdir. Bu Muhacirler şimdiki Çiftlikköy sakinlerinin dedeleri, babalarıdır. Balkan Harbi sırasın da Bulgar askerleri Çiftlikköy\’ün hemen 1 km batısında ki tepeye kadar gelir ve “Gavur Tarla” denilen mevkide büyük bir savaş olur. Günümüzde, eğer aranırsa bu bölgede sandıkla, kolanla fişekler ve askeri malzemeler bulunmaktadır. Bulgar askeri ile en büyük savaşlar Kestanelik Köyü ile Çanakça Köyü arasında ki bölgede olmuştur. “Kahveyi İstanbul da içelim” diyen Bulgarlar, Çatalca da karargah kurmuşlar, ancak bir gece içinde sivil Türklerin Anadolu’ya, Türk askerlerin de Trakya’ya geçirilmesi sonucu Çatalca ovasın da çembere alınarak büyük bir hezimete uğramışlardır. Çiftlikköy’ün batısına kadar inen Bulgar askeri de geri çekilmek zorunda kalmışlardır.

Çiftlikköy ormanlık arazi içinde kurulmuştur. Karatepe, Kayalı burun tepelerinin yanı sıra Terkos Gölünü besleyen Kara dere, Sıcak su Deresi, Kayalı burun Deresi, Kürt dere gibi kaynaklar Çiftlikköy ormanlarından doğarlar. Bu derelerin suları içilebilir durumdadır. Çiftlikköylüler Selanik Muhaciri olduklarından Yunanistan’da ki Olimpiyatlar benzeri bir takım müsabakalarını da burada yapmaya devam etmişlerdir. 3 ayak (3 adım atma) gülle atma, cirit atma, güreş, at koşusu, insan koşuları bu müsabakaların Başlıcaları dır.

Bu müsabakalar 1924 yılından 1970 yılına kadar her yıl yapılmıştır. Çiftlik köy’ ün en önemli sporu güreştir. Çiftlik köylü Ahmet Pehlivan Osmanlı zamanında sarayda ve direkler arasında güreşmiştir. Güreş müsabakaları da diğer müsabakalar gibi 1970 yılları başında kaldırılmıştır. Ancak Çiftlik köy Belediyesi Encümenin aldığı bir kararla her sene 14-15 Eylül tarihlerinde “Çiftlik köy Yağlı Güreşleri” tertip edilecektir. Çiftlikköy tarihi eser olarak da oldukça zengindir. Bizans zamanında İstanbul\’un su ihtiyacını karşılamak için Terkos\’a giden derelerin suyunu toplayarak İstanbul’a ulaştıran bir su yolu yapılmıştır. Bu su yolu mermerden yapılmış ve bir çok bentleri vardır. Bu su yolu Karaman Dere, Büyük Germe, Kurşunlu Germeden başlar Çiftlikköy Kürt Dere kalesi, Kara Dere kalesi, Akalan kalesi, Kalfa Köy kalesi diyerek dağlardan suyun akımını yapar ve İstanbul’a ulaştırır. Bu bentlerin kalıntıları hale ayaktadır.
İlçeye 35 Km uzaklıkta bulunan Beldeye Gökçe ali, Subaşı, Kestanelik, Çanakça, Dağ yenice, Başak köy yerleşimleri geçilerek tamamı Asfalt olan bir yolla gidilir.
800 Hane bulunan Belde de ki Binaların % 2si Ahşap, % 10 Yığma, % 88 Betonarme binalardan oluşmaktadır. Evlerinin Tek kat Bahçeli Olmasına Karşın, Beş Kat yüksekliğe kadar olanları da mevcut.
Yerleşim de Şu anda yaşayan halkı 1924 yılında Yunanistan ile yapılan mübadele anlaşması sonrası Selanik Bölgesi, Langaza Kazası, Ihlamur kasabasında yaşayan Türk ailelerden oluşan halkı deniz yoluyla göç ederek Mimarsinana gelmiş, Burada kurulmuş kamp da temizlik ve sağlık kontrol undan geçtikten sonra Yunanistan da yaşadıkları yerleşime eşdeğer olan bu yere at ve kağnı arabalarıyla getirebildikleri eşyaları ile nakil olarak yerleşmiş olan, ailelerin ikinci ve üçüncü kuşak çocuklarıdır.

Çiftlikköy ormanlık arazi içinde kurulmuştur. Karatepe, Kayalı burun tepelerinin yanı sıra Terkos Gölünü besleyen Kara dere, Sıcak su Deresi, Kayalı burun Deresi, Kürt Dere gibi kaynaklar Çiftlikköy ormanlarından doğarlar. Bu derelerin suları içilebilir durumdadır.

Yerleşim 27 Mart 1994 de belde olmuştur.

2006 – 2007 yılında açılan İlköğretim okulu öğretime devam etmekte lojmanları da yeteri kadar vardır.
Sağlık ocağı Mevcut bir Doktor, bir Ebe , bir de görevli hizmet görmektedir.
İçme ve kullanma suyu için Kullanılan Üç adet yetmiş Tonluk gömme depo mevcut olup Kaynaktan alınan su bu depolara terfi ettirilip buradan da Cazibe ile ve PVC boru Kapalı şebeke sistemi ile her eve ulaşmaktadır. Suyunun sertlik derecesi düşük içimi memba suyu Niteliğindedir.

Yerleşim yerinin Geçim Kaynağı olarak Çiftçilik, Hayvancılık, Mangal Kömürü Üretilmesi işleri yapmasına karşın Yeni nesil Daha ziyade İlçe çevresinde kurulan Fabrikalarda çalışmayı tercih ediyor. Çiftçilik Daha ziyade Kendi ihtiyaçlarını karşılıyor ama Yetişen ürünün fazlasının ticareti yapılarak da gelir temin edilebiliyor.

Hayvancılıkta ise İyi cins Süt ineği Az miktarda Koyun beslenip sütünün ticareti yapılıyor. Sebze, Meyve , Tavukçuluk, Çiçekçilik Kendi İhtiyaçlarını Karşılıyor.

Köyde evlenme adetleri Genelde görücü usulü veya kızla erkeğin anlaşması sonucu Aileler arası gidip tanışıp şart konuşma ve kız isteme adetleri uygulanır. Nişanlılık devresinde Aileler hazırlık yapar. Çeyiz alma ve Düğün öncesi Kına gecesi adetleri mutlak uygulanır.

Önce Dini sonra Resmi nikah törenleri yapılır. Düğünler eskiden köy evlerinin bahçelerinde yemekli yapılırken günümüzde salon düğünlerine geçilmiştir. Damat Tıraşı , Gelinlik , Damatlık elbise muhakkak uygulanır.
Beldenin yeri Orman Arazisi olup, Çanak biçimindedir. Yerleşimin kuruluşu bu çanağın batı yamacındadır.
Çiftlik köy tarihi eser olarak da oldukça zengindir. Bizans zamanında İstanbul\’un su ihtiyacını karşılamak için Terkos’a giden derelerin suyunu toplayarak İstanbul\’a ulaştıran bir su yolu yapılmıştır. Bu su yolu mermerden yapılmış ve bir çok bentleri vardır. Bu su yolu Karaman Dere, Büyük Germe, Kurşunlu Germeden başlar Çiftlik köy Kürt Dere kalesi, Kara Dere kalesi, Akalan kalesi, Kalfa Köy kalesi diyerek dağlardan suyun akımını yapar ve İstanbul\’a ulaştırır. Bu bentlerin kalıntıları hale ayaktadır. Ayrıca B eldenin tam ortasındaki ulu çınar, Tarihi çeşmesi, Papazın Kahvesi Gösterilmektedir

Dışarıdan gelen yabancı turistler ile Tercümanlık yaparak Almanca İngilizce Rumca Lisanlarında anlaşabileceği kimseler de bulunmaktadır
Komşu Yerleşimleri Başak köy, Kalfa köy , Belgrat köyü, Gümüş pınar köyü, Karaman dere köyü dür.

Bir önceki yazımız olan Çatalca'daki Turistik Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 14 Şubat 2012, 01:28 tarihinde Çatalca, Genel kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 324 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
Reklam
En Çok Okunan Haberler
Çatalca’daki Turistik Yerler

Çatalca’daki Turistik Yerler...

  Plajlar Yalıköy:  Uzun bir sahili vardır. Dağların etekleri denize doğdu indiğinden kayalaşma oluşmuş, zamanla bu kayalar denizin etkisi... [Haberin Devamını Oku]
Çatalca Plajları Tertemiz

Çatalca Plajları Tertemiz...

Yeşil ile mavinin buluştuğu, İstanbul’un yanı başındaki Çatalca plajları, mavi bayrağı hak ediyor. Çatalca Belediyesi Sağlık İşleri... [Haberin Devamını Oku]
Bakım Ve Akaryakıt İstasyonu Kurmak İsteyen Veya Yatırım Yapmak İsteyenlere Duyurulur

Bakım Ve Akaryakıt İstasyonu Kurmak İste...

Mülkiyeti Çatalca Belediyesi’ne ait olan 5933,21 m²lik Ferhatpaşa Mahallesi 642 ada 3 parsel satışa sunulmuştur. Çatalca Belediyesi mülkiyetinde... [Haberin Devamını Oku]
Seni Hiç Unutmayacağız Ata’m!

Seni Hiç Unutmayacağız Ata’m!...

10 kasım bambaşka bir hüzün kaplar içimi,kasımpatılar ilişir gözüme ,içimi tarif edilmez bir burukluk kaplar. Çünkü takvim 10 kasımı gösterir. Mustafa... [Haberin Devamını Oku]
Köşe Yazarlarımız
Resim Galerisi
Video Galerisi
Anket
Yeni Açılan Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Süper Olmuş
Güzel Olmuş
Eh İdare Eder
Biraz Daha Geliştirilmeli
Beğenmedim.!
Yorumlar
Tavsiye Siteler
Önceki yazıyı okuyun:
Erguvan Festivali Başlıyor!

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın göreve gelmesinin ardından süreklilik kazanarak her yıl yaz aylarında düzenlenen Erguvan Festivali bu yıl 15.si...

Kapat