8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı

Saygıdeğer kadınlarımız;

157 yıl önce daha eşit koşullarda yaşamak ve çalışmak isteyen kadınların mücadelesi ile kazanılan ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kabul edilen bu kutlu gününüz vesilesiyle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Kadınların seslerinin duyurmasıyla birlikte ülkemizde de Cumhuriyet ile beraber Türk kadını da hak ve özgürlükleri anlamında büyük atılımlar yapmışlardır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınların önünü açacak devrimlerinin ardından, Türk kadınlarının hiçbir alanda erkeklerden ve Avrupalı kadınlardan geri kalmayacakları yolundaki inancını da şu sözleriyle belirtmiştir:

“Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip, donanmaktır. Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım”.

Türk kadını, yüzyıllardır özlemini çektiği haklarına sahip olmada; en azimli, inançlı ve güçlü desteği Atatürk’ten almış ve çağdaş ülke kadınlarının önüne geçmiştir. Örneğin; İtalya’da kadınlar ancak 1948 yılında seçimlere girebilmişler. Japon kadınları ise seçim haklarını ancak 1950 yılında alabilmiştir. Medeni Kanun’ları aldığımız İsviçre’de ise, kadınlar haklarını 1971 yılına kadar alamazken, çağdaşlaşmada örnek aldığımız İsveç ve Danimarka gibi ülkelerde de durum farklı değilken, Türk kadınına 1935 yılında seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.

1935 yılında eşitlik yolunda ilerleyen Türk kadını, bugünlerde bu eşitliğin gerisindedir. Eşinin tutumundan dolayı devletten güvenlik talebi isteyen kadınlar, bu güvenliğin sağlanamaması sonucunu hayatlarıyla ödüyorlar. Kadın cinayetlerinin son dönemde artması, kadına uygulanan şiddet, tecavüz ve baskılar da gün geçtikçe fazlalaşmaktadır.

Kadına karşı ayrımcı uygulamaların son bulduğu, bu ayrımcılığa yol açan koşulların düzeltildiği ve yalnızca kağıt üzerinde değil, gerçek hayatta da kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olduğu bir Türkiye istiyoruz ve onun için de her zaman çalışacağız.

Demokratik ve laik bir düzende bu hedefe yönelik mücadelenin yalnızca kadınların değil, herkesin mücadelesi olması gerekir.

Tüm bu duygu ve düşüncelerim ile üzerimizde ödenemez hakları bulunan, karşılıksız fedakârlık ve sabırlarını hiçbir maddi değerle ölçemeyeceğimiz baş tacı kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlarım.

                                                                               Cem KARA

                                                                            Belediye Başkanı

Bir önceki yazımız olan Mart Ayı 2. Birleşim Meclis Gündemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 07 Mart 2013, 20:49 tarihinde Genel, Gündem, Kadın, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 25 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
Reklam
En Çok Okunan Haberler
Çatalca’daki Turistik Yerler

Çatalca’daki Turistik Yerler...

  Plajlar Yalıköy:  Uzun bir sahili vardır. Dağların etekleri denize doğdu indiğinden kayalaşma oluşmuş, zamanla bu kayalar denizin etkisi... [Haberin Devamını Oku]
Çatalca Plajları Tertemiz

Çatalca Plajları Tertemiz...

Yeşil ile mavinin buluştuğu, İstanbul’un yanı başındaki Çatalca plajları, mavi bayrağı hak ediyor. Çatalca Belediyesi Sağlık İşleri... [Haberin Devamını Oku]
Bakım Ve Akaryakıt İstasyonu Kurmak İsteyen Veya Yatırım Yapmak İsteyenlere Duyurulur

Bakım Ve Akaryakıt İstasyonu Kurmak İste...

Mülkiyeti Çatalca Belediyesi’ne ait olan 5933,21 m²lik Ferhatpaşa Mahallesi 642 ada 3 parsel satışa sunulmuştur. Çatalca Belediyesi mülkiyetinde... [Haberin Devamını Oku]
Seni Hiç Unutmayacağız Ata’m!

Seni Hiç Unutmayacağız Ata’m!...

10 kasım bambaşka bir hüzün kaplar içimi,kasımpatılar ilişir gözüme ,içimi tarif edilmez bir burukluk kaplar. Çünkü takvim 10 kasımı gösterir. Mustafa... [Haberin Devamını Oku]
Köşe Yazarlarımız
Resim Galerisi
Video Galerisi
Anket
Yeni Açılan Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Süper Olmuş
Güzel Olmuş
Eh İdare Eder
Biraz Daha Geliştirilmeli
Beğenmedim.!
Yorumlar
Tavsiye Siteler
Önceki yazıyı okuyun:
Erguvan Festivali Başlıyor!

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın göreve gelmesinin ardından süreklilik kazanarak her yıl yaz aylarında düzenlenen Erguvan Festivali bu yıl 15.si...

Kapat